Rubrik och ingress till innehållet på sidan

Godkända ESA-lärare

Huvudinnehåll

Av Energiföretagen Sverige godkända ESA-lärare.

Från och med 2018 ska samtliga godkända ESA-lärare kunna uppvisa ett intygskort som intygar deras godkända status. Kortet är giltigt under ett år från utfärdat datum. De som inte kan uppvisa ett giltigt intygskort är inte godkända. De personer som är upptagna i listan nedan, är därmed godkända av Energiföretagen Sverige som ESA-lärare.

Willis Abrahamsson, Pontarius AB, Stockholm

Mats Adell, Pöyry Sweden AB, Stockholm

Peter Axelsson, Energy Infrastructure Consulting i Sverige AB, Halmstad

Robin Alsterberg, Nya Svensk Uppdragsutbildning, Hässleholm

Lars-Ola Andersson, Fortum Sverige AB, Stockholm

Michell Andersson, Kraftringen, Lun

Carl Magnus Axberg, Axbergs Ingengörsbyrå AB, Järfälla 

Peter Axelsson, Energy Infrastructure Consulting i Sverige, Halmstad

Tolga Ates, ÅF-Industry AB, Stockholm

Ingvar Balkefors, ELLEVIO AB, Hudiksvall

Mats Bergdahl, Jukkasjärvi Sockens Belför, Kiruna

Göran Bergius, Svenska Kraftnät, Sundbyberg

Tomas Bergquist, Ellevio AB, Kungsbacka

Per Bertheim, Lycksele Sport & Dyktjänst AB, Lycksele

Sven-Åke Bjermqvist, One Nordic AB, Malmö

Anders Bjers, Tarfikverket, Göteborg

Per Björkman, Bjopro AB, Ålem

Lage Björnström, BioZen, Malmö

Mikael Bleckert, TST Gruppen AB, Sandviken

Robert Blomberg, Sörmland Landstingsservice AB, Eskilstuna

Tommy Borgemo, Umeå Energi Elnät AB, Umeå

Christer Boström, Teknikutbildarna i Norden AB, Sundsvall

Stefan Brandt, Ale El ekonomisk förening, Alafors

Torsten Brönmark, HTI Utbildning AB, Löddeköpinge

Anders Byström, Härnösand Elnät AB, Härnösand

Ulf Carlson, Linjemontage i Grästorp AB, Västerås

Åke Damgren, Vattenfall Vattenkraft AB, Bispgården

Tore Danielsson, ESAFI Competence AB, Ås

Ronnie Davidsson, ARCC Utbildning AB, Ljungby

Fredrik Driberg, Install Nordic AB, Piteå

Per Eriksson, Teknikutbildarna i Norden AB, Sundsvall

Torgny Ericsson, Stockholm

Reijo Eriksson, Ellevio AB, Stockholm

Ronny Frankson, Lernia Utbildning AB, Malmö

Reine Fredengrener, Elsäkerhet teori o praktik TOP AB, Enköping

Henrik Fryklund, Fortum Sverige AB, Torsby

Kjell-Åke Fryklund, CH Fryklund Consulting, Torsby

Tord Goude, Svensk Uppdragsutbildning, Hässleholm

Christina Grundström, Tottes svets & industrimontage AB, Junsele

Thomas Gunhardson, Tekniska Verken i Linköping AB, Linköping

Magnus Hedén Hallberg, Elpoc, Nyköping

Mikael Hansson, Ale El Ekonomisk Förening, Alafors

Christer Hedberg, Gullsby Elteknik AB, Brunskog

Torleif Hiort, Bälinge

Hans Hjalmarsson, Duskon Elkraft AB, Kungsbacka

Lennart Hjeltström, Bjärtå

Ida Holmbom, Elkraftkompetens i norr, Jokkmokk

Per Holmström, Vattenfall Vattenkraft AB, Bispgården

Jorma Huhtala, Norrenergi AB, Solna

Steve Ideskog, Ståthöga MA Teknik, Norrköping

Anders Jacklin, Ulja AB, Göteborg

Stefan Jangenfalk, Lira El och Competence AB, Östhammar

Erik Jederyd, Åsbro Kursgård AB, Åsbro

Daniel Johansson, Trollhättan Energi Elnät AB, Trollhättan

Filip Johansson, Malgomajskolan, Vilhelmina

Jon Johansson, X Kraft AB, Hudiksvall

Peter Johansson, Teknikutbildarna i Norden AB, Sundsvall

Lars-Göran Jonasson, Teknikutbildarna i Norden AB, Sundsvall

Oskar Jonasson, Skandinavisk Elkraft AB, Nävlinge

Per Jonasson, ELKUL, Kristianstad

Ulf Jonsson, Teknikutbildarna i Norden AB, Sundsvall

Andy Karlsson, Österlens Kraft AB, Simrishamn

Anders Karlström, Vattenfall Vattenkraft AB, Vuollerim

John-Erik Karlström, John-Erik Karlström, Sollefteå

Per Kenttä, Fortum Generation AB, Stockholm

Karl Kysinger, Affärsverken Elnät i Karlskrona AB, Karlskrona

Christer Larsson, ENERCON Energy Converter AB, Malmö

Jimmy Laukas, Rejlers Sverige AB, Malmö

Patrik Lillbacka, Probec Elnät AB, Vindeln

Mats Lind, Linjemontage i Grästorp AB, Grästorp

Mats Lindbäck, Vattenfall Eldistribution AB, Luleå

Kenneth Lindén, Kenneth Lindén Utbildning AB, Nävlinge

Joakim Lindqvist, Linjeutrustning i Sverige AB

Peter Lindqvist, Hjalmar Strömerskolan, Strömsund

Thomas Lindsjö, Relacom AB, Malmö

Willy Lund, Svenska Kraftnät, Sundbyberg

Lennart Lundgren, Motivera CSR AB, Malmö

Markus Lundin, Enicon AB, Halmstad

Johan Lundkvist, Rejlers Sverige AB, Malmö

Eva Lundmark, Vattenfall Vattenkraft AB, Vuollerim

Stefan Lundmark, Infranord AB, Hallsberg

Bertil Magnusson, F:a Bertil Magnusson, Munkedal

Lars Marketeg, Lateg AB, Enköping

Jörgen Mattsson, European Spallation Source ERIC, Lund

Lars Mattsson, Mattsson Consulting Group Sweden AB, Karlstad

Ulf Melin, Eon Energidistribution AB, Malmö

Marcus Nilsson, SECER AB, Kristianstad

Tommy Norgren, Kraftkonsult i Skandinavien AB, Söderhamn

Karl-Olof Norling, Karl-Olof Norling, Oskarström

Jan Olofsson, Vattenfall Vattenkraft AB, Vuollerim

Gunnar Olsson Sörell, Roses Svedja AB, Färila

Thomas Olsson, SAMU AB, Dala-Järna

Fredrik Ottosson, Oreli Consulting AB, Norrköping

Monika Palm, Stuguns Trailer & Entreprenadservice AB, Stugun

Magnus Persson, MPEL Konsult AB, Rinkaby

Åke Persson, Falu Energi & Vatten AB, Falun

Johnny Pettersson, Kenzington Solution AB,  Stockholm

Stefan Pettersson, Mälarenergi Elnät AB, Västerås

Dennis Påhlsson, K.Påhlsson Elmontage AB, Upplands Väsby

Kenneth Risberg, Vattenfall Services Nordic AB, Örnsköldsvik

Anita Rosberg, Pontarius AB, Stockholm

Kenth Ryeskog, STF Ingenjörsutbildning AB, Stockholm

Erik Schönning, Kraftkonsult i Skandinavien AB, Söderhamn

Gabriel Sellén, SSÉ Consulting AB, Sjöbo

Simon Sellén, SSÈ Consulting AB, Sjöbo

Fredrik Severin, Infranord AB, Hallsberg

Oskar Slätis, Sunaru AB, Täby

Frida Strandberg, SSÉ Consulting AB, Sjöbo

Greger Stenberg, Probema i Norr AB, Ursviken

Anders Sällberg, ÅF-Industry AB, Halmstad

Christer Söderroos, Outokumpu Stainless AB Coil EMEA Nyby, Torshälla

Lars Söderström, Infratek Sverige AB / Omexom, Stockholm

Björn Sördin, Sördin Consulting AB, Norrtälje

Tomas Thyberg, Tomas Thyberg Elektro AB, Köping

Pär Trässman, Säfsen Elrevision AB, Fredriksberg

Anders Viklund, Vattenfall Vattenkraft AB, Vuoillerim

Kenneth von Walden, Kenneth von Walden Consulting AB, Stockholm

Joakim Wedell, Skanska Rental AB, Upplands Väsby

Stefan Wik, Elcenter i Söderköping AB, Söderköping

Johan Ålander, Nektab Nordisk ElkraftTeknik AB, Arvika

EBR, ESA och ESA Q är av Energiföretagen Sverige skyddade varumärken. Våra registrerade varumärken ger oss ensamrätt och får endast användas med Energiföretagen Sveriges tillåtelse.